İnşaat ortamında beton, şap, zemin kurutma uygulaması bir inşaatın olmazsa olmazı, bu işlem için mutlaka doğru bir nem alma kurutma cihazı kullanılmalı.

Kurutma işlemi sonrasında şap üzerine uygulanacak diğer malzemeler hiçbir şekilde uygulanamayacak ve işlevlerini yerine getiremeyip deformasyona uğrayacaktır.

Kurutma cihazı bu işlemi kısa sürede ve olması gerektiği gerçekleştirebilmesi için cihaz bulunan ortamda doğru bir şekilde konumlandırılması çok önemlidir.

Normalde ısınmak için kullanılan elektrik ısıtıcıların bir ya da birkaç tane şap atılan alana yerleştirilmesi ve alanın kurutulmaya çalışması şeklinde oluşan bu yöntem ile şap sadece yüzeysel olarak kurutulabilmekte, derinlemesine bir kurutma yapılamadığından dolayı şapın derinliklerinde kalan nem kısa süre içerisinde tekrar yüzeye çıkmakta ve nemlenme baş göstermektedir.

Yukarıda saymış olduğumu iki yöntemde şap kurutma için uygun yöntemler olmamakta ve istenilen sonuçları vermemektedir.

Bu yöntemler ayrıca zaman ve emek kaybına neden olarak inşaat firmalarının zarar etmelerine yol açmaktadır.

Şapın derinliklerine işleyen su öncelikle şap atılmış olan beton zemine zarar veriri ve sonrasında ise tüm alana yayılarak şapın deformasyonuna neden olacaktır.

Atılan şapın sağlıklı, hızlı ve formunu bulabilecek şekilde kurutulabilmesi için kullanılacak olan cihaz şap kurutma cihazı olmalıdır.

Bu uygulamanın en başında alanın eşit parçalara bölünmesi ve bu eşit parçaların büyüklüklerine göre ayarlanan kurutma cihazının belirlenen mesafeden tüm eşit parçalara ayrılan alanlara eşit zaman dilimlerinde kurutma yapması gelmektedir.

Bu cihaz alanın tamamını aynı anda kurutabilecek kapasiteye sahip olarak seçilmelidir.

Cihazın en büyük özelliği ara vermeden çalışması ve bu çalışma sırasında şap üzerinde oluşan nemi hızlı bir şekilde yoğunlaştırarak suya dönüştürmesidir.

Kurutma cihazları sahip oldukları güçlü motorları ve geniş üfleme menfezleri ile atılan şapı kısa sürede kurutabilmekte ve istenilen forma ulaşmasını sağlayabilmektedir.

Yapımı ve sonrasında bu kadar hassasiyet isteyen şap nerede uygulanır? sorusuna verilebilecek cevaplar ise oldukça fazladır.

Ancak şap uygulaması ile sıkça karşılaşacağınız alanların başında kapalı spor salonlarının zeminleri, alışveriş merkezlerinin zeminleri, sergi ve gösteri salonları gelmektedir.

Ancak şap uygulaması yaşamakta ya da çalışmakta olduğumuz tüm yapıların taban kısımlarına uygulanmaktadır.

Uygulanma amacı sadece görsel anlamda güzel bir görüntü elde etmek değildir. Nemlenme ve rutubetlenme olaylarının yaşanmasına da şap atma uygulaması engel olmaktadır.

Şap kurutma cihazı her türlü inşaat ortamında ve her türlü hava şartında çalışabilmekte ve gerektiğinde bu çalışmayı ara vermeden ve performans düşüşü yaşamadan gerçekleştirebilmektedir.

Şap nedir? denildiğinde inşaat sektörü için yapılacak olan en geniş kapsamlı açıklama ise;

Yapıların taban ve tavanlarının nemlenme ve rutubetlenme olayları ile karşılaşmamasını sağlayan, bu işlemi sağlarken aynı zamanda görsel olarak güzel ve pürüzsüz bir görüntünün ortaya çıkmasına yardımcı olan su ile birleştiğinde çözülebilen bir bileşendir denilebilir.

Şap neden kullanılır? sorusuna ise verilebilecek ilk cevap öncelikle nemlenme ve rutubetlenme olayları ile karşılaşmamak adına şap atımı uygulaması gerçekleştirilmektedir denilebilir.

Sonrasında ise düz ve pürüzsüz bir zemine istenilen şekilde uygun malzemeyi çok daha rahat ve sorunsuz bir şekilde montajlayabilmek için şap kullanılmalıdır açıklaması yapılabilmektedir.

Şap kullanım alanlarından inşaat sektörü için özet bir açıklama yapılması gerekirse;

Şap yapıların nemlenme ve rutubetlenme sorunlarına çözüm olabilmek için kullanılan, bu çözümü sağlarken aynı zamanda düz, pürüzsüz ve görsel anlamda güzel bir görüntünün de ortaya çıkmasını sağlayan bir malzemedir denilebilmektedir.

Bu sebeple inşaat ortamında beton, şap, zemin kurutma uygulaması için doğru kurutma cihazı seçimi çok önemli, firmamızı aradığınızda ise bu çok kolay olacaktır.

Faydalı Bilgiler

Şap Nerelerde Uygulanır?

Yapımı ve sonrasında bu kadar hassasiyet isteyen şap nerede uygulanır? sorusuna verilebilecek cevaplar ise oldukça fazladır. Ancak şap uygulaması ile sıkça karşılaşacağınız alanların başında kapalı spor salonlarının zeminleri, alışveriş merkezlerinin zeminleri, sergi ve gösteri salonları gelmektedir.

Şap Neden Kullanılır?

Şap neden kullanılır? sorusuna ise verilebilecek ilk cevap öncelikle nemlenme ve rutubetlenme olayları ile karşılaşmamak adına şap atımı uygulaması gerçekleştirilmektedir denilebilir. Sonrasında ise düz ve pürüzsüz bir zemine istenilen şekilde uygun malzemeyi çok daha rahat ve sorunsuz bir şekilde montajlayabilmek için şap kullanılmalıdır açıklaması yapılabilmektedir.

Şap Nedir Neden Önemlidir?

Yapıların taban ve tavanlarının nemlenme ve rutubetlenme olayları ile karşılaşmamasını sağlayan, bu işlemi sağlarken aynı zamanda görsel olarak güzel ve pürüzsüz bir görüntünün ortaya çıkmasına yardımcı olan su ile birleştiğinde çözülebilen bir bileşendir denilebilir.